Elektri börsihind

Elektri börsihind

Kuidas kujuneb elektri börsihind?

Elektritarnijad esitavad iga päev börsile korralduse, milles on täpsustatud, kui palju nende kliendid järgmisel päeval elektrit soovivad. Nii selgub ka, kui palju energiat on vaja toota.

Nõudluse rahuldamiseks jõuavad esimesena turule tuuma- ja taastuvad energiaallikad. Kuna need energiaallikad on odavamad ja tootmise käigus ei eraldu süsihappegaasi, on nende toodang taskukohasem. Kui tarbimist saab rahuldada taastuvenergiaga, on elektri hind odavam.

Põlevkivi-, kivisöe- ja gaasielektrijaamad liituvad pakkumisega, kui taastuvad energiaallikad ei suuda nõudlust rahuldada. Nii kütusekulu kui ka CO2 heitmemaks muudavad nende tootmise kallimaks.

Viimase pakkumise tegija määrab elektri vahetushinna kindlaks tunniks.

Elektrikulud on sageli madalamad öösel ja kõrgemad päeval. Kuna kasutajaid on vähem ja tootmiskulud madalamad, on elektri hind öösel soodsam. Pärastlõuna on see, kui inimesed kasutavad kõige rohkem elektrit.

Teie elektriarve sõltub sellest, kui palju elektrit tunnis kulub ja milline on selle tunni hetkekurss. Tingimuseks on see, et teile on paigaldatud kaugloetav elektriarvesti, tarbimiskoht on lülitatud kauglugemisele ja olete valinud tunnitasuga elektripaketi.

Elektri hind tarbija jaoks

Tarbija jaoks koosneb elektri hind mitmetest tasudest. Toome need järgnevalt välja.

Elektri hind

Elektrihindade arvutamiseks kasutatakse kilovatt-tunde (kWh). Kui teil on börsihinnaga elektripakett, määrab teie elektrienergia kogukulu teie elektriarvel Nord Pooli hetkehinnast konkreetsetel tundidel ja nendel tundidel kasutatud elektrienergia kogusest. Teisisõnu mõjutavad teie energia maksumust hinnamuutused.

Kui teil on fikseeritud hinnaga elektriplaan, jääb teie elektrikulu kWh kohta lepingu kehtivuse ajal samaks.

Riigi poolt määratud energiamaksud

Riigi poolt määratud maksud, nagu taastuvenergia tasu ja elektriaktsiis, moodustavad osa elektriarvest. Elering määrab taastuvenergia tasu, elektriaktsiis on aga riiklik energiamaks. Riiklikud maksutasemed põhinevad üldisel energiakasutusel, seega mida väiksem on tarbimine, seda madalamad maksud.

Võrguteenus

Elektrivõrk on vajalik elektrienergia transportimiseks generaatorist kasutajani. Elektrilevi on elektrivõrguteenuste pakkuja Eestis. Selle teenuse pakkumise eest võetakse võrguteenuse tasu, kuna elektrivõrgu ülalpidamine, laiendamine ja käitamine on kulukas. Tegemist on kindla kuluga, mida klient muuta ei saa.

Eesti elektri börsihind on Nord Pooli turul

Nord Pooli avatud elektriturg, kuhu kuuluvad ka Norra, Rootsi, Soome, Taani, Läti ja Leedu, hõlmab ka Eestit.

Nõudlus ja pakkumine määravad elektri hinna avatud elektriturul, tuntud ka kui elektribörs. Elektri börsihind Nord Poolis määratakse iga tunni kohta eraldi.

Elektrivajadus on pidevas kõikumises. Elektrisüsteem peab tootma täpselt nii palju energiat, kui ta igal ajahetkel kasutab, kuna sellest ei ole võimalik suurt osa salvestada. Nõudlus suureneb, kui paljud inimesed naasevad töölt ja lülitavad sisse tuled, telerid, sülearvutid, pliidid ja muud seadmed. Nõudlus väheneb, kui need samad inimesed lähevad magama ja lõpetavad elektritarbimise. Sobiva võimsuse loomiseks sobival ajal püütakse nõudlust äärmiselt täpselt ette hinnata. Energiat raisatakse, kui seda toodetakse rohkem, ja elektrikatkestused toimuvad, kui seda toodetakse vähem.

Elektriturul ei ole nõudlus ainus muutuja. Pidevalt varieerub ka elektritootmise hulk ja maksumus. Näiteks tuulisel ja päikesepaistelisel päeval võib energia hind olla madalam, kuna oluline osa sellest toodetakse päikese- ja tuuleenergiaga. Hüdroelektrijaamad võivad tugeva vihmaperioodi ajal töötada suurema võimsusega. Kui ilm on kehv, tuleb tarbida kallimaid fossiilkütuseid, mis tõstab energiakulu.

Rahvusvahelise ülekande piiratud võimsuse tõttu on elektritariifid piirkonniti erinevad. Igal riigil on vähemalt üks hinnavahemik ja suurematel riikidel võib olla neid rohkem kui üks.

Energia hinda mõjutab ka see, kui palju taastuvenergiat kindel piirkond toodab. Mida rohkem taastuvenergiat toodetakse, seda väiksem on antud piirkonnas elektrihind.

Põhjamaade energiabörsi ehk Nord Pooli veebilehel on tunnipõhised hulgituru hinnad välja toodud. Nord Pool asub Kesk-Euroopa ajavööndis, mis on Eesti ajast tund aega taga. Elektriarve täpseks arvutamiseks tuleb Nord Pool Spoti tunnitasusid ühe tunni võrra ette tõsta, et need vastaksid Eesti ajavööndi voolukasutusele.

Elektrihinna igapäevased muutused mõjutavad ainult börsihinnaga elektripaketi sõlminud kliente.

Fikseeritud hinnaga elektrilepingu puhul on maksumus lepingu kehtivuse ajaks ettemääratud ega kuulu korrigeerimisele.

Elektri börsihind täna

Tarbija elu lihtsamaks tegemiseks pakutakse võimalust jälgida, mis on elektri börsihind reaalajas ehk elektri börsihind Nord Poolis. Olles teadlik, milline on tänane elektri börsihind, saab hõlpsamalt valida, mis aegadel elektrit rohkem tarbida, sest on teada, millal elekter on odavam. Need andmed saadakse Nord Poolist, kuid mitmed Eesti veebilehed edastavad samuti, mis on elektri börsihind täna.

Mõnel veebilehel on võimalus ära märkida, mitu tundi soovite elektrit kasutada, näiteks pesumasina kasutamiseks. Seejärel näidatakse, mis kellaaegade vahemikus on soodsaim aeg seda teha. Samuti on täna, kui suur on sellel hetkel elektrihind ning mis on säästuprotsent võrreldes hetkeseisuga. Olemas on graafikud, mis näitavad summana, mis on elektri börsihind täna.

Tänane elektri börsihind on paigutatud ka graafikutesse, et oleks lihtsam jälgida elektrihinna tõusu ja langust.

Millist tüüpi elektrilepinguid on olemas?

Börsihinnaga elektripakett

Kui teil on börsihinnaga pakett, määrab teie elektri maksumuse Nord Pooli elektrituru hetkehind ja muutused koos selle turu liikumisega. Tarbijad on leidnud, et vahetushinnaga paketid on aja jooksul üldiselt kuluefektiivsemad, kuid kuna Nord Pooli hinnad võivad muutuda, peate olema valmis ka rohkem maksma. Vahetushinnaga lepingud võivad sobida eramajade jaoks, kuna need võimaldavad teil ajastada elektritarbimist kellaajal, mil Nord Pooli hinnakujundus on hetkel kõige soodsam.

Fikseeritud hinnaga elektripakett

Fikseeritud hinnaga paketi puhul on teie elektrilepingus sisalduv elektrienergia maksumus teatud ajaks kindlaks määratud. Seda tüüpi elektrilepingute puhul jääb teie elektrikulu muutumatuks, olenemata Nord Pooli hinnakujunduse muutumisest.

Olenevalt elektritarnijast sõlmitakse fikseeritud hinnaga lepingud sageli üheks kuni kolmeks aastaks. Üksikisikute jaoks, kes ei soovi Nord Pooli hinnakõikumiste või võimalike hinnatõusudega tegeleda, on fikseeritud hinnaga elektripakett nutikas valik. Teie jaoks ei muutu midagi, kui hind peaks börsil tõusma.

Universaalteenus

Eesti Energia alustas universaalteenuse pakkumist 2022. aasta oktoobris, et leevendada probleeme, mida tarbijad elektrihindade tõusust tulenevalt kogevad. Enefit Poweri põlevkivielektrijaamade tootjahinna alusel määratakse, kui palju energia universaalteenuse raames maksma läheb. Universaalteenusega energia hinna määrab lõppkokkuvõttes elektrimüüja, lisades sellele tootjahinnale kõik olulised tasud, nagu kasum ja muud kulud. Universaalteenuse hind on paindlik ja võib muutuda.

Jaga artiklit:

Loe lisaks

Kuidas leida usaldusväärne coach?

Andero Keroneni hariduslik taust mängib olulist rolli tema karjääri ja isikliku arengu kontekstis. Ta on tuntud ettevõtja ja No Bananas tegevjuht, kes on saavutanud märkimisväärset edu oma teadmiste ja oskuste rakendamisel.

Loe lähemalt