Otsustades paigaldada koju päikesepaneelid ja toota ise (ja puhast!) elektrit, on järgmine oluline samm otsustada millist päikesepaneeli valida. Loodetavasti on see nimekiri juhiseks hea ostu tegemisel. Tuleb meeles pidada, et päikesepaneelide süsteem on pikaajaline investeering, seega on palju muid aspekte peale hinna, millega võiks arvestama.
Päikesepaneeli hind
See on ilmselt esimene tegur, mida inimesed päikesepaneelide võrdlemisel arvestavad. Päikesepaneeli maksumuse määravad erinevad muutujad: suurus vattides, füüsiline suurus, kaubamärk, materjalide kvaliteet, vastupidavus (või garantiiaeg) ja kõik sertifikaadid, mis päikesepaneelil võivad olla.
Peamine juhend päikesepaneeli valimisel on kulude arvestamine. Siiski ei tohiks see olla ainus tegur, mida tuleb arvesse võtta, sest kõige odavam paneel ei pruugi olla kõige tõhusam ja tõenäoliselt ka mitte parim valik pikas perspektiivis. Päikesepaneelide valimine võib olla riskantne, kuid nende eluiga on pikk (rohkem kui 30 aastat), mistõttu on olulisem kvaliteetse süsteemi tagamine kui odavaima variandi valimine.
Päikesepaneeli kvaliteet
Võtame arvesse paneeli tootmist ja päikesepaneeli ehitamiseks kasutatud materjalide kvaliteeti.
On erinevaid tootjaid, kes toodavad paneele, mis erinevad kvaliteedi, hinna ja tõhususe poolest. Olemas on vertikaalselt integreeritud päikesepaneelide tootjad, kes kontrollivad tootmisprotsessi iga etappi. Nad pööravad suurt tähelepanu kvaliteedile ja investeerivad palju teadus- ja arendustegevusse. On ka teisi tootjaid, kes monteerivad ainult paneele, kuid tavaliselt ei tooda oma elemente ega investeeri teadus- ja arendustegevusse. Nad kasutavad rohkem inimtoodangut kui robotitööd, kuid toodavad kõige soodsamaid paneele.
Päikesepaneelide tarnijat valides on mõistlik tutvuda ettevõtete arvustuste või ajalooga ning vaadata, millised kogemused klientidel neist igaühega on. Kuna teete suure investeeringu, on oluline veidi uurida, kas kliendid on toote ja klienditeenindusega rahul ning kas ettevõte tegi kõik, mida lubas.
Energiatõhusus
Päikesepaneeli efektiivsus on see, kui suur osa paneelile saadavast valgusest muundatakse elektrienergiaks ja sellest tulenevalt, kui palju energiat süsteem toodab. Mida tõhusam, seda parem (ja kallim). Suurima ja tõhusaima päikesepaneeli hankimine ei ole alati parim valik, kuna sellisel juhul võib kulutada oma energiavajaduse katmiseks rohkem raha, kui tegelikult vaja on.
Peakshindama oma kriteeriume ja leidma oma vajadustele kõige paremini sobiva paneeli: see tähendab, et ei tasu alahinnata, aga ka ülehinnata oma vajadusi.
Temperatuuri koefitsient
See viitab soojuse mõjule päikesepaneeli töötõhususele pärast paigaldamist. Kuna päikesepaneelide ülekuumenemine kiirendab nende vananemist, siis mida madalam on protsent kraadi kohta, seda parem.
Päikesepaneeli vastupidavus
See võib näidata tootja usaldust oma toodete vastu. Tavaliselt on päikesepaneelidel 25-aastane garantii (nii kauaks kuni ettevõte tegutseb). Kui tootja ei paku pikka garantiiaega, võib kahtlustada, et tema toode ei ole väga hea ja seetõttu ei taha nad vastutust võtta. Sel juhul tuleb olla ettevaatlik, et ahvatlev hind ei eksitaks, sest seda võib pikemas perspektiivis kahetseda.
Loomulikult on oluline oma päikesepaneele korralikult hooldada, et nende eluiga pikendada. Õnneks on neid lihtne hooldada ja nad ei vaja palju hooldust.
Päikesepaneeli suurus
See võtab arvesse füüsilist suurust ja suurust vattides. Peaksite kindlasti paigaldama päikesepaneelisüsteemi, mis on piisavalt suur, et toita kõiki teie seadmeid, ja et teil oleks selle paigaldamiseks vajalikku ruumi. Kõige parema tootlikkuse saavutamiseks tuleb päikesepaneelid paigaldada lõuna suunal, 40 kraadise nurga alla. Paneeli füüsiline suurus varieerub sõltuvalt süsteemi võimsusest (mida rohkem vatte, seda suurem) ja paneeli ehitamiseks kasutatud päikesepatareide tüübist.
Keskmine leibkond vajab tavaliselt 4 kW päikesesüsteemi. Vattid on seotud paneeli väljundiga (200 W paneel genereerib ideaalsetes tingimustes 200 vatt-tundi, 100 W paneel aga 100 vatt-tundi) ja need on otseselt seotud süsteemi hinnaga.
Päikesepaneeli võimsus on ilmselt kõige olulisem asi, mida peab õigesti hindama, kuna arvu alahindamine toob kaasa energiapuuduse ja võimsuse ülehindamine toob kaasa rohkema raha kulutamise, kui tegelikult vaja on.
Päikesepaneele saab kasutada ettevõtetes, näites restorani POS süsteemi ülalpidamiseks.
Millise inverteri peaksin valima?
Teie päikeseenergiasüsteemi inverteri ülesanne on muuta päikeseenergia millekski, mida saate kasutada. Päikesepaneelid võtavad päikeseenergiat ja muudavad selle alalisvooluks. Inverteri ülesanne on teisendada see alalisvool vahelduvvoolu (AC) elektrienergiaks, mida saab kasutada teie kodus.
Invertereid on kahte tüüpi: stringinverterid ja mooduli tasemel jõuelektroonika. Nii mikroinverterid kui ka võimsuse optimeerijad on mõlemad MLPE-d.
Stringinverterid on päikeseenergiasüsteemi madalaima hinnaga valik. Kui teie süsteemil on tootmiseks optimaalsed tingimused, on need tavaliselt teie kodu jaoks hea valik. Kui teie päikesepaneelisüsteemil on stringinverter, toidavad kõik teie paneelid kogu nende poolt toodetava alalisvoolu ühele inverterile. Seejärel muudab inverter alalisvoolu vahelduvvooluks, misjärel teie päikeseenergia on kasutamiseks valmis.
MLPE-d on üldiselt kallimad, kuid võivad olla tõhusamad. MLPE-d on hea valik, kui teie päikeseenergiasüsteem võib olla veidi varjutatud või seda ei saa paigaldada parima nurga all. Kui kasutate mikroinvertereid, on igal paneelil oma inverter, mis muundab loodud võimsust ja toidab sellega teie maja. Toite optimeerijad, nagu mikroinverterid, on samuti paigaldatud igale paneelile, kuid võimsuse optimeerijad on ühendatud stringinverteriga. Võimsuse optimeerija “konditsioneerib” energiat, muutes alalisvoolult vahelduvvooluks teisendamise lihtsamaks, misjärel see saadetakse põhiinverterisse.
Päikeseenergia pakkuja valimine: kuidas valida õige paigaldaja?
Teie paigaldaja on teie päikesepatarei paigaldamise üks olulisemaid tegureid! Kui valite päikeseenergia paigaldaja, peaksite üle vaatama nende sertifikaadid, litsentsid, kogemused ja maine turul. Tehke uuring ning valige omale parim võimalik paigaldaja.
Suurepärane paigaldaja kasutab ka alltöövõtjaid säästlikult ja annab nende töödele garantii. Kõige tähtsam on see, et hea paigaldaja on tõhus partner, kes on valmis aitama teid päikeseenergia kasutuselevõtuga. Kõik paigaldajad, kellega kohtute, peaksid olema eelnevalt kontrollitud ja vastama standarditele kõigi nende muutujate osas. Olenemata sellest, millist paigaldajat kasutate, ärge kartke kogu installiprotsessi ajal küsimusi esitada.