Päikesepaneelide maksumus
Päikesepaneelide hinnas on palju ainulaadseid tegureid, mis on seotud teie elektrikasutuse ja koduga.
Päikesepaneelide maksumust hinnatakse tavaliselt suhtes mitu eurot (€) kulub ühe vati (W) tootmisvõimsuse paigaldamiseks ehk €/W.
Tavalisim päikeseelektrijaam on väike 11 kW suurune. Selle puhul on odavaim paigaldus viilkatuse puhul, mille puhul hind oleks umbkaudu 14 400 eurot.
Päikeseelektrijaama loomisel kujuneb maksumus paljudest erinevatest teguritest. Suurim neist on päikesepaneelide ja nende transpordi maksumus.
Siiski tuleb arvestada ka lisakuludega, näiteks inverteri seadistamiskulud ja jaotusvõrgu ettevõttega liitumise tasu.
Toome välja põhilised tegurid, mis mõjutavad kui palju maksavad päikesepaneelid.
Päikeseenergia ettevõtted
Päikesepaneelide maksumus sõltub teie valitud päikesepaneelide ettevõttest. Alates päikeseseadmete süsteemist kuni paigalduskuludeni ja lõpetades lisandmoodulitega, on hind ettevõtteti erinev ja esimene samm on kaaluda oma võimalusi parimate päikeseenergia ettevõtete jaoks.
Paneelide suurus, kaal ja arv
Päikesepaneelide maksumuse hindamisel tuleb arvestada paneelide suurust, kaalu ja arvu. Näiteks kui otsustate, kui palju päikesepaneele vajate, peate teadma järgnevat:
- kui palju teie leibkond energiat tarbib;
- kui palju ruumi teie katusel on;
- mitu tundi teie kodu päikest saab ning paigaldatavate fotogalvaaniliste (PV) päikesepaneelide võimsus ja suhteline efektiivsus.
Kui need tegurid on kindlaks tehtud, võib hakata kulusid arvutama.
Paneelitüübid
Eluruumide tarbeks on saadaval kolm peamist tüüpi päikesepaneele. Need on monokristallilised, polükristallilised ja õhukese kilega. Kõige energiasäästlikumad ja parimad päikesepaneelid kodu jaoks on monokristallilised päikesepaneelid. Vähem energiatõhusad on polükristallilised päikesepaneelid. Olemas on ka õhukese kilega päikesepaneelid.
Päikesepaneelitootja
Kuna päikesepaneelid on erineva kvaliteediga, võib maksumus sõltuda suuresti päikesepaneelide tootjast. Kuigi enamik tootjaid näeb üldiselt sarnaseid kuluvahemikke, siis mida parem on päikesepaneelide kvaliteet, seda kõrgem on hind.
Efektiivsus
Päikesepaneelide efektiivsuse määrab paneelide pinnale peegelduva päikesevalguse hulk, mis seejärel muundatakse elektri- või soojusenergiaks. Monokristallilised päikesepaneelid on kõige tõhusamad, kuid nende hind on nende keeruka ehituse tõttu kõrge. Polükristallilisi päikesepaneele on lihtsam luua, mistõttu on need odavamad kui monokristallilised. Õhukese kilega PV-elemente on lihtsam ja odavam toota, kuid need on kõige vähem tõhusad päikesepaneelide tüübid.
Katusekalle
Teie katuse omadused, nagu katusekalle, määravad ka päikesepaneeli maksumuse. Tavaliselt võtab päikeseenergia ettevõte tasu paigaldamise raskuste eest ja keeruka katuse olemasolu muudab süsteemi kallimaks.
Millal paigaldada päikesepaneelid?
Vastupidiselt levinud arvamusele on talv tegelikult hea aeg päikesepaneelide paigaldamiseks. Talvel on selle teenuse järele lihtsalt vähem nõudlust, nii et paigaldus võiks tervikuna vähem maksta. Isegi kui elate piirkonnas, mis kipub olema pilvine ja/või jahe, suudavad teie päikesepaneelid ikkagi energiat toota ja mõnel juhul isegi rohkem energiat kui soojematel kuudel.
Päikesepaneelide paigaldamine talvel on lisaks kulutõhususele ka efektiivne. Kuna päikesepatarei paigaldamise ettevõtted teevad väljaspool hooaega vähem töid, paigaldatakse teie paneelid tõenäoliselt kiiremini ja need hakkavad kiiresti tööle.
Kui palju päikesepaneelid raha säästavad?
Kuigi päikesepaneelide eest tuleb maksta raha ette, säästavad need kindlasti teie raha pikas perspektiivis. Küsimus, kui palju päikesepaneelid teid säästavad, sõltub mitmest tegurist, sealhulgas paneelidele igapäevase otsese päikesevalguse tundidest, teie katuse kaldenurgast ja päikesepaneelide süsteemi suurusest. Kõige olulisem tegur päikesepaneelide säästmise määramisel on aga lihtsalt kohalikud elektritariifid.
Levinud eksiarvamus on, et päikesepaneelid kaotavad teie elektriarved täielikult. Kuigi see mõnikord nii on, vähendavad päikesepaneelid iga kuu märkimisväärselt teie elektriarvet ja on tervikuna investeeringut väärt.
Sääst tuleb võrgust ostmata jäänud elektrienergiast ning ülejääva elektrienergia tagasi müümisest. Võrku tagasi müüdud elektri eest saadud tasu on näha elektriarvetel. Kui võrku müüdud elektri eest saadav tulu on suurem võrgust ostetud elektri kulust, siis saavad elektriarved olla ka miinusega. Talvisel perioodil saab seda tasaarveldusena kasutada. Säästu peab võrdlema ka päikesejaama rajamisse tehtud investeeringu ning jooksvate kuludega.
Kuna võrgust ostetud elektrile lisanduvad võrgutasud ja riiklikud maksud, on alati mõistlikum omatoodetud elektrienergiat võimalikult palju ise ära tarbida.